www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, St, 02/08/2023 - 01:39

Strečink je s neodmyslitelnou součástí každého tréninku, což je jeden z důvodů, proč okolo něj panuje tak velké množství domněnek a mýtů. Pojďte se společně s námi podívat, proč je strečink tak důležitý a jak jej vhodně zařadit do svého tréninkového plánu.

Statický vs dynamický strečink

Jestliže nejste ve cvičení žádným nováčkem, pojmy dynamický a statický strečink jste již jistě slyšeli. Víte ale, jaké mají opodstatnění a ve které části tréninku je zařadit? Na následujících řádcích na tyto základní otázky odpovíme.

Dynamický strečink

Dynamický strečink by měl být zpravidla zařazen na začátek tréninku. Jeho úkolem je totiž připravit klouby, svaly a šlachy na plánovanou vysokou zátěž. Tato forma strečinku výrazně pomáhá snižovat riziko poranění a zároveň dosahovat lepších výkonů u těžkých cviků, jako je například dřep nebo mrtvý tah.

Cviky na protahování před tréninkem by měly vždy cílit na střed těla, okolí páteře a samozřejmě také na klouby, které budou v rámci nadcházející silové činnosti zapojeny nejvíce. Strečink nemusí být nijak dlouhý, obvykle stačí 5 až 10 minut.

Statický strečink

Když se řekne strečink, mnoho lidí napadne právě jeho statická varianta. Obvykle se jedná o sérii cviků, během níž jsou svaly různě napínány, díky čemuž by mělo dojít ke zlepšení jejich flexibility. To oceníte právě u těžkých cviků náročných na techniku, jako jsou již zmiňované dřepy nebo mrtvý tah.

Statický strečink se zařazuje na konec tréninku, protože protahování nezahřátých svalů může přinést více škody než užitku. Statický strečink nesmí jít nikdy přes bolest a jednotlivé cviky by neměly trvat déle než 5-10 sekund.

Jak se protahovat?

Do tréninku je dobré zařazovat oba druhy strečinku, protože oba mají své výhody i nevýhody. Zvláště důležitý je pak strečink dynamický, který by se měl stát nezbytnou součástí každého tréninkového plánu. Pokud se chcete o strečinku dozvědět ještě více, zjistit, jaké jsou jeho výhody i nevýhody i to, co o něm říkají studie, zavítejte na stránky Posilka.cz, kde o něm najdete vše, co potřebujete vědět včetně zásobníku efektivních cviků.

reklama: